Deca koja sama piju iz flašice u 2.godini imaju kontrolu nad svojom flašicom, tako da roditelji često izgube iz vida količinu mleka ili soka koju dete popije.
Neka deca osećaju sigurnost i opuštaju se dok piju mleko na flašicu tokom samouspavljivanja. Druga deca se dugo bude noću, pa ih roditelji uspavljuju flašicom sa mlekom ili sokom. Neka deca neće da piju vodu, pa majke često pribegavaju triku da vodu “oboje” sa malo soka. U tom slučaju dete stalno drži u ustima flašicu sa cuclom, što dovodi do pojave karijesa.
Ukoliko dete pije previše mleka (više od 1/2 mleka posle navršenih 12 meseci), može da počne i da odbija druge obroke.
Šta je rešenje?
Ukoliko dete sisa, ne treba mu ni nuditi da pije iz flašice. Vodu treba u početku davati kašičicom, u uzrastu 9-12 meseci ponudite detetu da pije iz čaše.
Ukoliko dete pije mlečnu formulu, takođe mu treba davati vodu kašičicom, ne iz flašice, u uzrastu od 9-12 meseci takođe mu ponuditi da pije iz čaše.
U uzrastu od 12-14 meseci treba detetu dati da pije mleko ili vodu isključivo iz čaše koju će samo da odabere.
Ukoliko se dete uspavljuje sa flašicom u rukama, morate postepeno da promenite večernju rutinu. Ponudite mleko iz čaše posle večere, nakon kupanja čitajte detetu priču dok ne zaspi. Budite uporni, večernju rutinu uspavljivanja počnite ranije da bi dete imalo vremena da se navikne i opusti.
Ako mislite da tokom dana pije previše mleka, umesto obroka u flašici, ponudite mu voćnu užinu koju voli.
Ako odbija mleko iz čaše, ponudite mu mleko na slamčicu. U početku će mu biti zabavno da pravi mehuriće od vode ili mleka, ali kasnije će prihvatiti i da pije na slamčicu.